Aizraujošais lidojums ar gaisa balonu un tā vēsture

31.10.2020

 

Lidojums ar gaisa balonu ļauj paskatīties uz pasauli no putna lidojuma. Ja meklē idejas dāvanām, vai sapņo par lidojumu, aicinām iepazīties ar lidaparāta vēsturi un uzzināt interesantus faktus par aizraujošo ceļojumu ar gaisa balonu, lai dāvanu idejas rastos pašas no sevis!

 

Kāpēc gaisa balons lido

Gaisa balons ir lidaparāts, kas ir vieglāks par gaisu. Tas ceļas augšup tāpēc, ka balonā gaiss tiek uzkarsēts un lidaparāts kopumā kļūst vieglāks par apkārtējo gaisu. Balonu var piepildīt ar gāzi, kas ir vieglāka kā gaiss – ūdeņradi vai hēliju. Gaisa balons nav vadāms – tam var mainīt tikai lidojuma augstumu.

 

Pirmie lidojumi pasaulē un Latvijā

Tici vai nē, bet pirmie gaisa balona pasažieri bija aita, pīle un gailis. Pirmie publiskie demonstrētie karstā gaisa balonu lidojumi notika 1783. gada 21. novembrī Parīzē, Francijā. Latvijā pirmo reizi cilvēka lidojums gaisa balonā notika 1804. gadā, kad flāmu aeronauts Gaspars Etjēns Robertsons devās lidojumā no Citadeles Rīgā un piezemējās Ropažu novadā. Viņš lidoja aptuveni 1,3 kilometru augstumā ar sarkanu balonu, kura diametrs bija deviņi metri.

 

Piezemēšanās notika meža ielokā pie Jaunrotkaļu mājām, kur netālu ļaudis pļauj sienu. Tiem nu gan brīnums un, nav ko slēpt, arī izbīlis! Kad tas pāriet, siena pļāvēji palīdzējuši Robertsonam saritināt tukšo balonu un sagādāt zirgu, ar ko visu „to uzparikti” nogādāt Rīgā.

 

lidojums ar gaisa balonu

 

Pirmie latvieši gaisā

Pirmie latvieši, kas pievērsās lidošanai ar gaisa baloniem, bija Margarita un Ernests Vītoli, kuri savu pirmo lidojumu veica1899. gadā, bet 1911. gadā savu pirmo lidojumu veica Kārlis Skaubītis. Sākotnēji viņa lodojumu mēģinājumi notika stāvā Daugavas krastā un nereti beidzās upes vidū.

 

K.Skaubītis ar savu klātbūtni bieži pagodināja zaļumballes un pirms katra lidojuma ilgi turēja balonu virs ugunskura, lai to piepūstā veidā varētu kārtīgi demonstrēt arī tuvumā. Šis dēkainis nav izmantojis lidgrozu, bet gan ar kāpšļiem turējies virvē, kas bija piestiprināta pie balona. Ar kreiso roku viņš esot pieturējies pie virves, bet ar labo mājis sveicienu skatītājiem, kuri parasti bija sapulcējušies simtiem un pat tūkstošiem.

 

Lidot var ikviens

Lidojumi mūsdienās kļuvuši daudz drošāki un pieejamāki, tāpēc lidojuma prieku var izbaudīt pat bērni. Gaisa baloni joprojām mūs fascinē, un katrs vēlas izmēģināt lidojumu. Tieši tāpēc daudzi izvēlas uzdāvināt lidojumu ar gaisa balonu, un daudz sapņo šādu dāvanu saņemt!

 

Ja vēlies uzdāvināt lidojumu mīļajiem, vai arī sev, izvēlies dāvanu pēc lidotāju skaita:

 

Par citiem lidojuma veidiem, kā, piemēram, lidojumu ar paraplānu vai deltaplānu, varēsi izlasīt mūsu rakstā Lidojums – oriģināla dāvana jaunām emocijām.

 

Lai skaists lidojums!

Dāvanu idejas un padomi

Ziemassvētku novēlējumi un dāvanas biznesa partneriem

Dāvanu karte var kalpot par lielisku apsveikuma kartīti svētkos ar pievienoto vērtību. ...

Lasīt tālāk

Kādas ir populārākās dāvanas Ziemassvētkos?

Šobrīd modē ir dažādu piedzīvojumu un sajūtu dāvināšana. Tas nozīmē, ja šogad esi ...

Lasīt tālāk

Apceļo Latvijas pilis un muižas - lieliska vieta atpūtai!

Skaistās Latvijas pilis un muižas priecē ne tikai tūristus, bet arī tos, kas vēlas skaisti ...

Lasīt tālāk

Lai nodrošinātu vislabāko fromme.lv lietošanas pieredzi, šajā tīmekļa vietnē izmantojam sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Uzzināt vairāk.

Sapratu