Sagatavojies pavasara talkām

Līdz ar siltāka laika iestāšanos un pirmajām siltajām dienām, varam sākt domāt par pavasara talkām. Ir cilvēki, kam pašiem ir savs dārzs un piemājas platības, ko sakopt un iekārtot, bet liela daļa pēc dārza darbiem izsalkušie dodas pie draugiem vai radiem. Šajā rakstā atradīsiet noderīgus padomus dārza darbiem, kā arī idejas dāvanām, ko varat uzdāvināt saimniekiem, pie kuriem braucat talkā. Dārza darbiem noderīga dāvana iepriecinās gan tos, kas vēlas iekopt savu lauku māju, gan mazdārziņu īpašniekus, gan tos, kas gatavojas piedalīties Lielajā Talkā.

Veco koku un krūmu zaru apgriešana

Kamēr zeme vēl nav pilnībā atsalusi, koki un krūmi vēl nav pamodušies no ziemas miega. Agrs pavasaris ir piemērots laiks, lai parūpētos par esošajiem kokiem un krūmiem - tie jāatbrīvo jeb jāatzaro. Mērķi var būt dažādi:

  • Atbrīvot kokus un krūmus no vecajiem zariem, lai dotu iespēju augt jauniem un spēcīgiem dzinumiem.
  • Veidot skaistu lapotni, kas labi iederas dārza vai piemājas ainavā. 

 

 

 

Krūmu apgriešana

Krūmiem jānogriež bojātie, nokaltušie vai traucējošie zari. Ja zars ir aizlūzis vai arī tas ir novecojis, arī to ir jānogriež. Jo agrāk pavasarī tas tiks darīts, jo spēcīgāki izaugs zari, un, ja tie ir ogu krūmi, tad tie būs ražīgāki. Ja krūmi ir izauguši pārāk lieli, tad zarus apgriež gandrīz līdz galam - tad tie izdzīs daudzus jaunos dzinumus. Rezultātā krūmi būs apjomīgāki, kā arī vēlamajā izmērā.  

Mazākus zarus ieteicams apgriezt ar dārza šķērēm, bet resnākiem zariem izmantot rokas zāģi. Ja krūmam griezti slimi zari, tad ir svarīgi dezinficēt instrumentus, pirms tiek griezti veselie zari. Ieteicams arī veikt šķēru un zāģa dezinfekciju arī tad ja tiek griezti dažādu šķirņu krūmi, lai mazinātu slimību un infekcijas izplatīšanās risku.

 

Koku zaru apgriešana

Ja koks ir ļoti jauns, vai arī ļoti vecs, tad ir ieteicams zāģēt zarus, pēc tam, kad tie sākuši dzīt pumpurus - ja kāds zars ziemā būs nosalis, varēs to redzēt. Zāģējot zarus pirms tie sākuši zaļot, pastāv risks, ka nozāģēts tiks veselais zars, bet nokaltušie zari paliks. Ja zars ir aizlūzis, to var nozāģēt arī pirms pumpuru dzīšanas.

Zaru apgriešana kokiem ir jāveic pārdomāti - sākumā jāizvēlas zarus kurus atstāt, un tikai tad izgriezt nevēlamos zarus. La koku labāk saglabātu, jāveic izpēte par katras koku sugas bioloģiskajām īpašībām un tai atbilstošo vainagu. Tas nodrošinās veselīgu auga augšanu, ziedēšanu un ražas novākšanu. Atceries, ka bērzus un kļavas drīkst griezt tikai tad, kad tās beigušas sulot.  Par to, kā pareizi veidot koku un krūmu vainagus, varat izlasīt šajā dārzu labiekārtošanas un kopšanas speciālistu Gartens.lv rakstā.

Lai pienācīgi aprūpētu gan dekoratīvos, gan parastos kokus un augļu kokus, jāparūpējas ne tikai par pareizu atzarošanu un aprīkojuma tīrību, bet arī to atsegto daļu ārstēšanu. Vasks vai propoliss ir piemēroti produkti augļu kokiem, kas novērsīs iespēju brūcēs iekļūt kaitēkļiem, dezinficēs un ātrāk ārstēs koku.

 

Zaru apgriešanas darbiem piemērotas dāvanas

Noderīga un prakstiska lieta, ko pasniegt kā dāvanu tiem, kam mazdārziņā ir daudz ogu un dekoratīvo krūmu, būs dārza šķēres, cimdi, un iespējams pat jauns rokas zāģis. Ja zini, ka šķēres un zāģis dāvanas saņēmējam jau ir, tad uzdāvini, ar ko instrumentus uzasināt. Tā būs ļoti prakstiska un pārdomāta dāvana. Tāpat lieliska dāvana būs arī koku ārstniecības komplekts - vasks un propoliss. Iespējams, ka pamācošs materiāls par pareizu koku vainagu veidošanu būs lieliska dāvana jauniem saimniekiem, kas ar dārza darbiem sākuši nodarboties nesen.

 

Koku stādīšanas talka

Par koku stādīšanu

Ir liela atšķirība, kādai koku stādīšanai gatavojaties. Tie var būt piemājas lapu koki, kas veido mājas vidi. Tie var būt augļu koki, kuru primārais mērķis ir dot gardus augļus, bet tajā pašā laikā priecēt pavasarī ar skaistajiem ziediem. Tas var būt arī mežs, ko stāda, lai veidotu mantojumu nākošajām paaudzēm, un tajā pašā laikā padarītu visu cilvēku dzīves vidi zaļāku un dabai draudzīgāku.

Kokus stādot, tiek domāts par nākotni. Cilvēks, kas stāda koku, uzņemas atbildību par to rūpēties daudzus gadus, jo koks aug lēni un ilgi. Koki savā ziņā cilvēkiem māca pacietību.

Šajā sadaļā vairāk pievērsāmies koku stādīšanas padomiem, kas veido cilvēku dzīves vidi - tas ir, skaisti piemājas koki, kas var būt dekoratīvie, Latvijā tradicionālie lapu koki vai augļukoki.

Labākais laiks, kad stādīt kokus pavasarī ir no 15. aprīļa līdz 1. maijam. Tas ir laiks, kad zeme ir atsalusi, bet lapas vēl nav izplaukušas - tātad koks nav īsti pamodies. Labāk ir stādīt stādus, kas iegādāti kokaudzētavā, jo tiem ir slēgta sakņu sistēma, kas nodrošina to, ka stādīšanas procesā netiek bojātas saknes. Ja tomēr ir izvēlts meklēt Latvijā ierasto koku stādus to dabīgajā vidē, ir jāņem vērā divas lietas.

Pirmkārt, rokot koku, nebojāt to sakņu sistēmu. Tas nozīmē, ka rokot stādu, izrakt to ar pēc iespējas lielāku zemes daudzumu, un transportēt uz iecerēto vietu ar visu zemi. Vēlams rakt koka esošā vainaga platumā.

Otrkārt, stādot koku, jaunajā vietā vēlams kārtīgi pabarot mēslojumu, jo saknes jebkurā gadījumā būs traumētas. Mēslojumu saber izrakstās bedres dibenā, zem koka saknēm. Tad tās labāk ieaugsies un tiks pabarotas ar tām nepieciešamajām barības vielām. Pēc iestādīšanas koku var aplaistīt ar slāpekli saturošu minerālmēslu maisījumu, tad koks ātrāk ieaugsies. Par minerālmēslu lietošanu noteikti vajadzētu konsultēties to iegādes vietā un precīzi ievērot uz iepakojumu norādītās devas.  

Stādot kokus, ir jāņem vērā, ka tas kādreiz izaugs liels. Izklausās pašsaprotami un elementāri, bet stādīšanas mirklī ir grūti aptvert, ka pēc 20 gadiem mazā kociņa lapu vainags būs, piemēram, 5 metru platumā un 20 metru augstumā.

Kas jāņem vērā, plānojot koku izvietojumu

Vēlamais attālums starp kokiem, lai tie viens otram netraucētu augt, un lai tiem pietiktu dabīgās barības vielas. Koki, kas sastādīti pareizā attālumā, veido skaistu lapotni, bet, ja tie ir sastādīti pa ciešu, tie viens otram traucē. Īpaši tas attiecināms uz augļu kokiem un ainaviskajiem kokiem.

Koki met ēnu, tāpēc ir svarīgi novērtēt tā ēnu. Katram kokam ir atšķirīga lapotne un pieauguša koka augstums. No tā arī ir atkarīga ēna. Karstās vasarās mājas pagalmā ēna ir ļoti vajadzīga, bet pārāk lielu to arī nevajag. Tāpēc ir nepieciešams mērens balanss, kas ir jāsaplāno jau koku stādīšanas mirklī. Tā, lai ir ēna, kurā paslēpties no karstās vasaras tveices, un zālājs neizdeg sauss, bet tajā pašā laikā mājas logos iespīd pavasara saule, un puķes piemājas dobē var baudīt saules gaismu.

Koki rada aizvēju no aukstajiem ziemeļu vējiem un spēcīgajiem rietumu vējiem. Mājas, kas atrodas lauka vidū, nav iespējamas bez kokiem, kas tā apvij un pasargā no vējiem. Šajā ziņā vislabākie ir skujukoki, kuru vainags sākas pie pašas zemes, jo tie pasragā no vēja gan ziemā, gan vasarā. Vasarā šajā ziņā labi ir arī ceriņi, kas veido skaistu un smaržīgu dabīgo dzīvžogu, kas pasargā gan no vēja, gan no nelūgtiem acu skatieniem.

Koku attālums no ēkām. Katrs koks kādreiz izaugs garš un kādreiz var apdraudēt tuvāk stāvošās ēkas vai citus objektus. Tāpēc ir labi pirms koku stādīšanas novērtēt, cik garš tas var izaugt, un tad noteikt tā atrašanās vietu.

Koku sugu saderība. Pirms stādīt blakus vairākus kokus, ir nepieciešams painteresēties, kurus kokus kopā ir labi stādīt, un kurus nē. Tas saistīts gan ar slimībām, kas kokus var savstarpēji ietekmēt, kā arī ar lapotņu specifiku. Piemēram, bērza līganie zari var bojāt citu koku lapas, vai tūjas nelabvēlīgi ietekmēt augļu koku veselību.

Skatu līnijas. Katram ir savas vēlmes attiecībā uz to, ko viņi grib redzēt veroties ārā pa virtuves logu vai sēžot uz terases, bet to ir būtiski ņemt vērā plānojot koku stādīšanu. Iestādot koku nekas daudz nemainās, bet pēc 10 gadiem tas var aizsegt skatu uz vakara saulrietu vai mājas piebraucamo ceļu.

Koki pie zemes robežas. Lai norobežotos no kaimiņiem, absorbētu ielas troksni vai aizsegtu skatu uz savu pagalmu, nereti koki tiek stādīti pie zemas gabala robežas. Ir vairākas lietas, kas jāņem vērā. Kad koks būs izaudzis, tas var kļūt par strīdus objektu. Īpaši, ja zari liecas kaimiņa pagalmā un rudeņos lapu grābšana kļūst par kaimiņa pienākumu pret viņa paša gribu. Šādā gadījumā kaimiņam ir visas tiesības zarus, kas atrodas viņa teritorijā, nozāģēt. Tas var būtiski kaitēt koka veselībai. Tāpēc vislabākais ir koka stādīšanu jau laicīgi saskaņot ar kaimiņu, un izvēlēties pienācīgu attālumu līdz zemes robežai, lai zari tikai nedaudz iet kaimiņa teritorijā.

Koku stādīšana visā visumā ir ļoti labs darbs, kas sniedz ieguldījumu visai sabiedrībai, jo padara dzīves vidi zaļāku, svaigāku un krāsaināku. Īpaši, kad pavasarī katrs koks zied savā laikā radot īpašu krāšņumu, ko nevar aizstāt ar neko citu. Koki ir arī mājvieta putniem, kas mūs priecē ar savām skaistajām dziesmām.

Ja vēlaties savu dārza vai lauku sētas ainavu veidot tiešām ainavisku, un esat gatavi piesaistīt ekspertus, iesakām vērsties pie www.ainavists.lv komandas.

 

Koku stādīšanas talkai piemērotas dāvanas

Apkopojām dažādas dāvanu idejas, kas varētu noderēt, ja gribat iepriecināt saimnieku, kam gatavojaties palīdzēt stādīt kokus.

Ar koku stādu dāvināšanu ir jābūt uzmanīgam. Ņemot vērā visu iepriekš minēto, lēmumu par izvēlēto koku sugu labāk pieņemt pašam saimniekam, viņš vislabāk zinās, kādus kokus un kur viņš grib stādīt. Ar dekoratīvajiem kokiem gan ir vienkāršāk - tiem parasti saimnieki atrod labi piemērotu vietu, jo tie parasti neaug pārāk gari vai arī to lapotne viegli pakļaujas veidošanai. Laba atlernatīva ir dāvanu karte kokaudzētavā, jo tad saimnieks var pats izvēlēties, kādus kokus nopirkt.

Instrumenti vai aprīkojums dārza darbiem

Lai padarītu darbu raitāku un patīkamāku, laba doma ir uzdāvināt kādus instrumentus, kas būs noderīgi gan talkā, gan arī turpmāk dažādos piemājas darbos. Tā varētu būt lāpsta, lejkanna vai spainis. Saimnieks vienmēr būs priecīgs arī par kādu lieku darba cimdu pāri.

Domājot jau par iestādītajiem kociņiem, saimnieks varētu būt priecīgs arī par šādām dāvanām:

  • Dabīgais vai mākslīgais mēslojums, kas var nākt tikai par labu.
  • Mulča, ar ko apliek dekoratīvos augus, lai zeme ap tiem saulē neizkalst.
  • Mietiņi koku piesiešanai, lai kociļi augtu stalti un skaisti.
  • Siets, kuru aplikt apkārt, lai tos neapgrauž nelūgti meža dzīvnieki.
  • Tas arī palīdz vieglāk pamanīt mazos kociņus, lai tos nenomin vai nenopļauj.

 

Noderīga lasāmviela

Saimnieks, kuram patīk iekārtot savu apkārtējo vidi, varētu būt iepriecināts saņemot kādu grāmatu par kokiem vai kāda žurnāla, piemēram Dārza Pasaule abonementu.

 

Ziedu talkas

Kad zeme pilnīgi atsalusi, un šķiet, ka salnas ir pagājušas, var rīkot ziedu talku. Talkas mērķis var būt gan ziedi dārzā, gan ziedi uz balkona palodzes - skaistas puķes ir katras saimnieces lepnums.

Puķu dobes zem kokiem

Dārzā visi augi savā starpā sadzīvo un ir gatavi augt vienā dobē. Bet kokiem un puķu dobēm ir īpašas attiecības, tāpēc ir vērts ņemt vērā dažas lietas. Piemēram, stādot puķes pie bērziem vai eglēm.  Šiem kokiem ir sekla un plata sakņu sistēma, tāpēc dobes ierīkošana prasa zināšanas. Ja ļoti gribas izdaiļot platību zem eglēm un bērziem, var ziedošus stādus sastādīt kastēs — tas netraucēs koka saknēm.

Interesants fakts - ja puķu dobes, kas atrodas nelielā attālumā no kokiem, tiek laistītas ar minerālmēsliem, tad koki šajā virzienā veido papildus sakņu sistēmu. Tādā veidā tie rod ceļu uz bagātīgāku augsni, lai uzņemtu nepieciešamās augu uzturvielas. Šā rezultātā, jūsu puķu dobē var parādīties koku saknes. Otra lieta, koki augsnes virspusē veido daudz saknes, kurām ir liels risks ziemā nosalt, tāpēc gala rezultātā tas var negatīvi ietekmēt koka veselību.

 

 

Ziedi puķu dobēs

Dobes ierīkošana — tas ir gaumes jautājums. Augus var kombinēt pēc krāsām, garuma, lapu veida un ziedēšanas ilguma un laika. Puķu dobes var izveidot tā, lai ziedētu visu vasaru — no agra pavasara līdz vēlam rudenim. Lai to panāktu, augus vai nu stāda rindās, vai arī vienu otram virsū. Stādot rindās, izkārto augus pēc ziedēšanas agruma, ideālā variantā puķu dobē augi nomainās un pakāpeniski visiem pienāk ziedēšanas laiks. Agrās sīpolpuķes jāstāda ļoti sekli, tāpēc dziļāk zemē dēsta citus augus. Piemēram, kad virspusē iestādītās sniegpulkstenītes nozied, apakšā esošās doronikas izveido lapu puduri, nosedzot jau noziedējušos augus. Mainās arī ziemcietes un vasaras puķes — kad kaut kas nozied, stādam starpā vasaras augus un atkal būs pilna ar ziediem.

Pašas pirmās zied sīkās sīpolpuķes — sniegpulstenītes, piena pulkstenītes, krokusi. Tad zied muskares, narcises (kuras veiksmīgi var kombinēt ar flokšiem, stādot rindās. Vēlāk zied zilsniedzītes, prīmulas, agrās peonijas, neaizmirstules, naktssveces, dažādu krāsu margrietiņas, delfīnijas, saulesactiņas, helēnijas, kurpītes un sīkziedu krizantēmas, kuras zied pašas pēdējās, līdz pat pirmajiem saliem.

Ir daži ilgi ziedoši augi, piemēram, ragainās vijolītes, kas zied visu vasaru un pieejamas dažādās krāsās.

Dobes plānošanai ieteicams konsultēties ar kādu zinošu dārznieku vai dārzniecības veikala darbinieku.

Plānojot puķu dobi jāņem vērā, vai dobe būs saulē, vai ēnā. Ziedošie augi pārsvarā mīl sauli. Lai izveidotu brīnišķīgu dobi, augus vislabāk stādīt pēc to garuma. Tālākajā dobes daļā — garākos, bet tuvāk — īsākos. Ja dobe atrodas dārza vidū un būs skatāma no abām pusēm, vislabāk veidot pjedestālu — vidū garākās un tad pakāpeniski uz abām malām īsākas.

Saules mīlošās garās puķes ir — doronikas, begonijas, krustaines, skarbās saules actiņas, helēnijas, delfīnijas jeb bruņniekpieši. Īsāki ir flokši, peonijas, dārza ģerānijas, sirdspuķes. Īsākos ziedus jāstāda priekšpusē. Ieteicams izvēlēties agri ziedošos pavasara augus -  sniegpulkstenītes, krokusus,, zilsniedzītes.

Ja vēlaties dobi ierīkot ēnainā vietā, varat izvēlēties samtenes, šīs puķes labi aug jebkur. Ēnu izturēs arī  astilbes, prīmulas, hostas un laimiņas. Balzamīnes arī var stādīt ēnā, bet jārēķinās, ka ēnā, tās ziedēs mazāk krāšņi.

 

Ziedi podiņos balkoniem

Tradīcija ar krāšņiem ziediem izdaiļot namu palodzes, terases un balkonus, ir vasaras klasika.  Augi ar krāsainiem ziediem un zaļām lapām balkonus padara daudz mājīgākus un skaistākus. Tie ieness īsteno vasaras sajūtu arī pilsētā.

Pirms ķerties pie apzaļumošanas, jāizvērtē, kādi apstākļi būs izvēlētajā vietā - saules vai ēnas puse, vēja brāzmas vai aizvējš.

Balkona apstādījumiem neder lieli augi, jo to sakņu sistēmai nepieciešams pietiekami daudz vietas. Lieli podi ar zemi ir ļoti smagi, īpaši, ja izmirkuši - noskaidrojiet, kādu smagumu balkons un podu stiprinājumi spēj izturēt.

Balkonu kastēs lielākoties stāda viengadīgus augus, izvairoties no grūti kopjamām puķēm. Labāk iegādāties stādus jau podiņos, tad pārstādīšanas procesā netiks traumētas puķu saknes.

  • Saulainā pusē vai pusēnā patiks lielākajai daļai augu - petūnijām, pelargonijām, alisēm, gazānijām, verbenēm, kātlapu salmenēm, un daudziem citiem augiem.
  • Ēnainā ziemeļu pusē labi jutīsies lobēlijas, fuksijas, balzamīnes, Šaurlapu samtenes, spriganes, parastā efeja.
  • Vējainā vietā labāk stādīt zemus augus - zemās petūniju šķirnes, lauvmutītes, samtenes, alises.

 

Ziedu talkām piemērotas dāvanas

Ziedi podiņos ir jauka dāvana, jo sevī ietver gan stāda dāvināšanu, gan ziedu pasniegšnu. To gan var attiecināt tikai uz vienu vai pāris podiņiem, jo dāvinot vairāk, saimniecei v radīt neērtu situāciju, ka viņa īsti nezin, kur stādīt iegūtos ziedus. Tas īpaši attiecināms uz ziedu domes saimniecēm, kas ar īpašu rūpību pieiet ziedu dobes plānošanu. Lai izvairītos no neērtām situācijām, iesakām izvēlēties dāvanu karti ziedu audzētavā. Vislabākā dāvana būs, ja abas šīs iespējas kombinēsiet - uzdāvināsiet ziedu podiņu un dāvanu karti. Ieteicams izvēlētis audzētavu, kura ir pēc iespējas tuvāk mājām, lai aiztaupītu desmitiem kilometru garu ceļu pēc ziediem. Lai iepriecinātu sievieti vai vīrieti ar dāvanu karti ziedu audzētavās, izvēlies kādu no dāvanu karšu interneta platformas FromMe.lv dāvanu kartēm. Šobrīd no FromMe.lv piedāvājuma  Lielvārdes rajonā pareizā izvēle noteikti būs stādu audzētava Rožlejas, bet netālu no Siguldas - stādu audzētava Baižas. Iespējams izvēlēties arī dāvanu karti veikalā  “Mājai un Dārzam”, kuram ir 17 veikali visā Latvijā. Tur var atrast gan stādus, gan podiņus, gan citus ziedu talkai nepieciešamos instrumentus.

 

Dāvanu idejas jebkuriem dārza darbiem

Dārza darbiem noderīga dāvana būs praktiska un laba izvēle. Dāvans saņēmējs, izmantojot Jūsu dāvināto instrumentu, atcerēsies par Jums un tikšanās reizi, kad šo dāvanu saņēma.

Darba drošība vienmēr ir pirmajā vietā, bet paši saimnieki mēdz par to piemirst. Tieši tāpēc, tas būtu sirsnīgs un rūpes izrādošs žests, ja Jūs uzdāvinātu kaut ko darba drošībai. Tie varētu būt  cimdi, cepure, brilles, priekšauts, mīksts paliktnītis ceļiem, zābaki, drošas dārza šķēres. Izvēle ir plaša.

Jāņem vērā,  ka iegādātais noderēs arī vasarā un rudenī, kā arī nākamajā sezonā. Specializētos dārza darbu veikalos atrodams viss nepieciešamais inventārs, lai ar baudu piedalītos gan sava vai draugu mazdārziņa talkā, gan Lielajā Talkā, lai sakoptu Latvijas teritoriju. Izvēlies, piemēram, dāvanu karti veikalā  “Mājai un Dārzam”, kura veikali ir atrodami visā Latvijā. Lai aiztaupītu laiku un izmaksas braukšanai uz veikalu, ērti var iepirkties dārza un mājas preču interneta veikalā www.Cerise.lv (FromMe piedāvā dāvanu kartes arī šajā veikalā).

Dāvanu kartes specializētājos dārza darbu veikalos ir piemērotas tiem, kuri labprāt uzklausa speciālistu padomus, lai iegādātos tieši to, kas ir piemērots viņu vajadzībām. Labos veikalos darbojas zinoši konsultanti, kuru konsultācijas noderēs iegādājoties gan aprīkojumu, gan stādus.

Dārza talkai piemērota apģērba un aprīkojuma iegādei veltītas dāvanu kartes ir iecienītas pavasara un vasaras laikā, jo tas ir noderīgi gan dārza darbus mīlošai sievietei, gan vīrietim. Šīs un citas idejas, lai atrastu ar dārza darbiem un pavasara talkām saistītas dāvanas sievietēm un vīriešiem, meklē dāvanu karšu centra FromMe.lv sadaļā mājai un dārzam.

 
 

Dāvanu idejas un padomi

Kā svinēt un ko darīt dzimšanas dienā – tradīcijas Latvijā un pasaulē

Dzimšanas diena ir svētki, kas tiek saistīti ar dzīves svinībām. Mēs svinam to, ka ir ...

Lasīt tālāk

Dāvanu karšu etiķete – padomi dāvanu kartes iegādē un pasniegšanā

Šajā rakstā apskatīsim, kas ir galvenie dāvanu karšu etiķetes rādītāji, kā arī ...

Lasīt tālāk

Kādas ir populārākās dāvanas Ziemassvētkos?

Šobrīd modē ir dažādu piedzīvojumu un sajūtu dāvināšana. Tas nozīmē, ja šogad esi ...

Lasīt tālāk

Lai nodrošinātu vislabāko fromme.lv lietošanas pieredzi, šajā tīmekļa vietnē izmantojam sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Uzzināt vairāk.

Sapratu