Kāpēc atrast dāvanas vīriešiem ir tik grūti?

23.04.2024

davanas viriesiem

 

Mūsu pieredzē nereti dzirdam, ka atrast dāvanas vīriešiem ir daudz grūtāk nekā dāvanas sievietēm. Tad nu prātojām, kāpēc tā – un atradām arī iemeslu. Apdāvināšanas tradīcijas joprojām lielā mērā balstās uz kulturālajām un vēsturiskajām vērtībām, kas laika gaitā izveidojušas arī noteiktus stereotipus.

 

Lai tos lauztu un spētu efektīvi atrast dāvanas vīrietim, šajā rakstā izstāstīsim, kāpēc vīriešiem bieži vien tiek izvēlētas praktiskas dāvanas nevis kādi aizraujoši piedzīvojumi un atpūtas piedāvājumi.

 

Tradicionālie dāvanu veidi – ko izvēlas vīriešiem?

Viens no galvenajiem iemesliem, kāpēc reizēm var būt grūti atrast dāvanas vīriešiem, ir saistīts ar tradicionāli vīriešiem un sievietēm dāvināto dāvanu veidiem. Tas nozīmē, ka vīrieši retāk saņem dāvanas, kas domātas tikai atpūtai un priekam, piemēram, SPA dienas, kuras biežāk tiek dāvinātas sievietēm. 

 

Tā vietā dāvanām vīriešiem bieži vien ir praktisks un noderīgs aspekts, piemēram, darbarīki vai kaklasaites, kas var netikt uzskatītas par jautrām vai patīkamām dāvanām. Galu galā cik Ziemassvētkus pēc kārtas dāvanā var saņemt zeķes, vai ne?

 

Problēmas, meklējot dāvanas vīriešiem, bieži vien var rasties tradicionālo dzimumu lomu un gaidu dēļ par to, kādas dāvanas tiek uzskatītas par piemērotām vīriešiem un kādas sievietēm. 

 

Laika gaitā ir izveidojušies stereotipi un dāvanu iedalījums, kas vairāk ir piemērots katram dzimumam. Šis kultūras scenārijs ietekmē gan dāvinātāju, gan saņēmēju, veidojot viņu gaidas un apmierinātību ar dažāda veida dāvanām. Par to sīkāk raksta turpinājumā. 

 

Praktiskas dāvanas populārākas par atpūtas piedāvājumiem

Dāvanu dāvināšanā ir izteikta tendence, ka vīriešiem bieži tiek dāvināti priekšmeti ar praktisku pielietojumu, nevis tādi, kas paredzēti tikai priekam vai atpūtai. Piemēram, iepriekš pieminētie darbarīki vai kaklasaites ir izplatītas vīriešu dāvanas, jo tām ir praktisks mērķis. 

 

Vīrieši retāk saņem tādas dāvanas kā SPA brīvdienas vai luksusa vannas produktus, ko biežāk dāvina sievietēm. Šīs dāvanas tiek uzskatītas par baudām, un tās ir domātas tikai priekam, t. i., dāvanu kategorija, kas ne vienmēr atbilst tradicionālajām vīriešu lomām.

 

Kulturālās normas un pieņēmumi

Uzsvars uz lietderību var būt saistīts ar ilgstoši pastāvošajām sabiedrības normām, kurās no vīriešiem bieži vien tiek gaidīts, ka viņi pildīs apgādnieka vai palīgstrādnieka lomu. 

 

Tas var apgrūtināt dāvinātājiem iziet ārpus šīm ierastajām izvēlēm un izvēlēties kaut ko tādu, kas vīriešiem varētu būt patīkamāks vai baudāmāks.

 

Psiholoģiskā ietekme uz dāvanu meklēšanu

Dāvanas, kas domātas tikai priekam, piemēram, biļetes uz koncertu vai brīvdienu SPA, bieži vien sniedz lielāku emocionālo gandarījumu, jo tās ļauj atpūsties no ikdienas rutīnas un stresa. Tomēr, ja vīrieši saņem praktiskās dāvanas, viņi var neizjust tādu pašu prieku vai emocionālu gandarījumu.

 

Praktisku dāvanu ierobežojums var ietekmēt arī to, kā tiek saņemtas dāvanas. Pētījumā, kas publicēts žurnālā Psychology Today, norādīts, ka vīrieši, iespējams, ir nosacīti reaģējuši tā, ka praktiskas dāvanas novērtē daudz atklātāk nekā dāvanas, kas sniedz prieku, iespējams, iekšējās pārliecības dēļ par to, kāda veida dāvanas viņiem ir "piemērotas". 

 

Tas varētu radīt ciklu, kurā vīrieši izrāda lielāku pateicību par praktiskām dāvanām, tādējādi nostiprinot dāvanas devēja izvēli arī turpmāk ievērot šīs tradicionālās iespējas.

 

davana vinam

 

Būtu vērts iekļaut vairāk atpūtas piedāvājumu dāvanai vīrietim

Lai uzlabotu dāvanu pasniegšanas pieredzi vīriešiem, varētu būt lietderīgi iekļaut vairāk uz baudu orientētas dāvanas. Tas varētu ietvert apzinātu pāreju no pārlieku praktiskām dāvanām uz tādām, kas piedāvā atpūtu, baudu un labi pavadītu laiku. 

 

Šādas dāvanas varētu palīdzēt lauzt stereotipus un piedāvāt jaunu pieredzi, kas tiktu novērtēta tikpat augstu vai pat augstāk.

 

Tāpat ir ļoti svarīgi, lai dāvanu sniedzēji saprastu un ņemtu vērā to vīriešu personīgās vēlmes, kuriem viņi pērk dāvanas. Tāpat kā ikvienam citam, arī vīriešiem ir dažādas intereses un vēlmes, kas ne vienmēr atbilst tradicionālajām normām. Pievēršot uzmanību šīm individuālajām simpātijām un nepatikšanām, var vieglāk izvēlēties dāvanu, kas tiek patiesi novērtēta, neatkarīgi no tā, vai tā atbilst tradicionālajai kategorijai.

 

Paplašinot to, kas tiek uzskatīts par piemērotu dāvanu vīriešiem, un apstrīdot tradicionālās normas, ir iespējams palielināt gan dāvinātāja, gan saņēmēja apmierinātību dāvanu apmaiņas procesā.

 

Sabiedrības gaidas attiecībā pret vīrišķību

Problēmas, kas saistītas ar dāvanu dāvināšanu vīriešiem, bieži vien ir saistītas ar dziļākiem sociāliem un psiholoģiskiem faktoriem, jo īpaši ar to, kā vīrieši izsaka savas vēlmes un kā viņi uztver dāvanas, kas domātas tikai baudas gūšanai.

 

Vīriešu nevēlēšanos saņemt dāvanas, kas domātas tikai priekam, var ietekmēt arī iesakņojušies priekšstati par vīrišķību un lietderību. Kultūrā tiek uzsvērts, ka vīrieši ir praktiski, paļaujas uz sevi un nepiekopj greznību vai pašaprūpi, kas var novirzīt viņu saņemto dāvanu veidus uz lietderīgākiem priekšmetiem. 

 

Šāda perspektīva ne tikai ierobežo vīriešu saņemto dāvanu klāstu, bet arī nostiprina stereotipu, ka vīriešiem nevajadzētu meklēt vai vēlēties prieku pašiem par sevi.

 

Šī dinamika krietni sarežģī dāvanu pasniegšanu abos veidos:

 • Dāvanu izvēle – dāvinātāji var izvēlēties drošākas, praktiskākas dāvanas, nevis riskēt ar dāvanu, kas varētu tikt uztverta kā vieglprātīgāka. Tādējādi dāvanu izvēle var kļūt mazāk personiska un vispārīgāka. Rezultātā, iespējams, mazinot dāvanu apmaiņas emocionālo vērtību.
 • Dāvanu saņemšana – pat tad, ja vīrieši saņem dāvanas, kuras viņi varētu iekšēji novērtēt, viņi var justies spiesti izteikt lielāku pateicību par praktiskām dāvanām, kas atbilst vīriešu gaidām, tādējādi pastiprinot šādu dāvanu saņemšanas ciklu.

 

Lai uzlabotu vīriešu dāvanu pasniegšanas pieredzi, var būt lietderīgi veicināt atklātību.  Veiciniet vidi, kurā vīrieši jūtas ērti, paužot savas vēlmes bez nosodījuma. Tas varētu ietvert tiešas sarunas par dāvanu vēlmēm vai smalki mudināt vīriešus atklātāk dalīties ar savām interesēm un simpātijām.

 

restorani riga davanu karte

 

Kā mainīt stereotipus, kas ietekmē apdāvināšanas procesu?

Pavisam vienkārši – sākt dāvināt sajūtu dāvanas arī vīriešiem. Mūsdienās esam uzvarētāji lielākoties jau tāpēc, ka piedāvājums ir tik plašs kā nekad agrāk. Ja sievietēm var dāvināt dažādas SPA un pašaprūpes dāvanas kā masāžas un skaistumkopšanas salonu apmeklējumus, tad vīriešiem var dāvināt Barber Shop apmeklējumus vai dāvanu kartes tetovējumiem.

 

Vai arī vislabāk izvēlēties foršas dāvanas, kas ir universālas – piemēram, restorānu apmeklējumus, jo kuram gan nepatīk gardi paēst, vai ne?

 

Līdz ar to mēs mazinām dzimumu stereotipu iedalījumus, kā arī parūpējamies par to, ka vīriešiem atrast piemērotas dāvanas ir daudz vieglāk. 

 

Dažas piemēru idejas, ko mēs iesakām dāvināt vīriešiem:

 • Restorāna apmeklējums
 • Izbrauciens ar ūdens motocikliem
 • Dāvanu karte iecienītam hobijam
 • Pirts ballīte uz ūdens
 • Lidojums ar paraplānu
 • Virtuālās realitātes izmēģināšana
 • Sporta zāles abonements
 • Klinšu kāpšanas nodarbības
 • Kvalitatīva termokrūze vai ūdens pudele
 • Ārstnieciskā vai relaksējošā muguras masāža
 • Barber shop apmeklējums jaunai frizūrai
 • Aizraujoša ekskursija vai ceļojums
 • Peintbola spēle ar draugiem

 

Kā redzams, praktiskas dāvanas ir iespējams apvienot ar ko patiešām jautru un izklaidējošu. Tāpat nebaidāmies arī piedāvāt kādus skaistumkopšanas un relaksējošas atpūtas piedāvājumus, ko izvēlēties vīrietim. Viss ir līdzsvarā un, pats galvenais, jubilārs noteikti būs priecīgs!

 

Šos un vēl citus dāvanu piedāvājumus ir iespējams atrast mūsu rakstā Dāvana vīrietim dzimšanas dienā.

 

Lai izdodas iepriecināt svētkos!

 

 

fromme davanu kartes

 

 

Dāvanu idejas un padomi

Kā svinēt un ko darīt dzimšanas dienā – tradīcijas Latvijā un pasaulē

Dzimšanas diena ir svētki, kas tiek saistīti ar dzīves svinībām. Mēs svinam to, ka ir ...

Lasīt tālāk

Dāvanu karšu etiķete – padomi dāvanu kartes iegādē un pasniegšanā

Šajā rakstā apskatīsim, kas ir galvenie dāvanu karšu etiķetes rādītāji, kā arī ...

Lasīt tālāk

Kādas ir populārākās dāvanas Ziemassvētkos?

Šobrīd modē ir dažādu piedzīvojumu un sajūtu dāvināšana. Tas nozīmē, ja šogad esi ...

Lasīt tālāk

Lai nodrošinātu vislabāko fromme.lv lietošanas pieredzi, šajā tīmekļa vietnē izmantojam sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Uzzināt vairāk.

Sapratu