Kā svinēt un ko darīt dzimšanas dienā – tradīcijas Latvijā un pasaulē

dzimsanas dienas tradicijas

 

Dzimšanas diena ir svētki, kas tiek saistīti ar dzīves svinībām. Mēs svinam to, ka ir pagājis vēl viens gads un atskatāmies uz paveiktajiem darbiem un personīgajiem sasniegumiem. Tas mums lika aizdomāties par to, ko vēl var darīt dzimšanas dienā, izņemot nopūst svecītes uz svētku kūkas? Kādas dzimšanas dienas svinēšanas tradīcijas ir visā pasaulē?

 

Sākot ar Meksikas krāsainajām ielām līdz pat Latvijas mierpilnajai dabai un dzimšanas dienas ballītēm. Šajā rakstā apskatīsim dzimšanas dienas svētku tradīcijas Latvijā un pasaulē, kā arī uzzināsim jaunus trendus par korporatīvo svinību ieradumiem un to, kādas dzimšanas dienas dāvanas tiek izvēlētas visbiežāk. 

 

Rakstā apskatīsim šādu tematus:

 

 

 

 

Kā aizsākās dzimšanas dienas svinības?

Patiesībā dzimšanas dienu svinēšanas tradīcijas aizsākās jau sen senos laikos. Par dzimšanas dienas svinību aizsācējiem tiek uzskatīti ēģiptieši, atzīmējot faraona kronēšanas dienu, ko viņi uzskatīja par savu kā dieva dzimšanas dienu. 

 

Grieķi tortēm pievienoja sveces, ziedojot tās Artemīdai, mēness dievietei, kas simbolizēja mēness mirdzumu. Savukārt romieši bija pirmie, kas svinēja parastu cilvēku dzimšanas dienas, taču tika atzīmētas tikai vīriešu dzimšanas dienas, bet sieviešu dzimšanas dienas tika atzītas daudz vēlāk.

 

 

Svinēšanas tradīcijas Latvijā un pasaulē

Dzimšanas dienas visā pasaulē, protams, tiek svinētas atšķirīgi. Lūk, daži piemēri, tostarp mūsu latviešu dzimšanas dienas svinēšanas tradīcijas.

 

Tradīcijas daudzviet pasaulē ir šādas:

  • Meksika – meksikāņi, kas pazīstami ar savu dzīvespriecīgo dziesmu "Las Mañanitas", svin dzimšanas dienu ar krāsainām piņjatām un rotaļīgo "la mordida", kad dzimšanas dienas svinētāja seju rotaļīgi iespiež kūkā.
  • Nīderlande – šeit "kroņa gadi" iezīmē nozīmīgus vecumus (piemēram, 5, 10, 20 gadus), ko svin ar īpaši grandiozām ballītēm un dāvanām.
  • Brazīlija – Brazīlijas dzimšanas dienas svinību unikāls aspekts ir "brigadeiro" – tradicionāls brazīliešu šokolādes kārums, kas šajās svinībās ir neatņemama sastāvdaļa. Līdztekus tam savdabīga, bet mīļa tradīcija ir jubilāra sejas apsmērēšana ar kūku pēc novēlējuma izteikšanas un svecīšu aizpūšanas. Šis rotaļīgais akts tiek uzskatīts par simpātijas žestu, un tiek uzskatīts, ka tas nes veiksmi.
  • Ķīna – ilgmūžības nūdeles, kas simbolizē vēlmi ilgam mūžam, ir galvenais ēdiens, un nūdeles garums norāda uz dzimšanas dienas svinētāja dzīves ceļu.
  • Īrija – viena no īru tradīcijām ir "dzimšanas dienas triecieni", kad jubilārs tiek pacelts par rokām un kājām un maigi notriekts uz zemes par katru viņa vecuma gadu un vienu gadu veiksmes dēļ. Lai gan mūsdienās šī tradīcija vairs nav tik izplatīta, tā atspoguļo rotaļīgu veidu, kā atzīmēt kārtējā gada aizritējumu, iemiesojot īru draudzības un jautrības garu.
  • Krievija – bieži tiek pasniegts īpašs dzimšanas dienas pīrāgs ar uz tā uzrakstītu apsveikumu, kā arī rotaļīga ausu vilkšanas tradīcija, lai atzīmētu katru dzīves gadu.
  • Japāna – tur bērna dzimšanas dienas svinībās bieži vien tiek pasniegts īpašs ēdiens "Chitose-ame", kas tulkojumā nozīmē "tūkstoš gadu konfektes". Šīs garās, sarkanbaltsarkanās konfektes simbolizē veselību un ilgmūžību, un tās tiek dāvinātas maisiņā, kurā ir novēlējumi ilgai un veiksmīgai dzīvei. 
  • Norvēģija – dzimšanas dienas tiek svinētas ar unikālu patriotisma pieskārienu. Ievērojama tradīcija ir Norvēģijas karoga pacelšana, kas nozīmē, ka kāds no mājiniekiem svin dzimšanas dienu. Dzimšanas dienas jubilāru no rīta bieži sagaida ar "dzimšanas dienas dziesmu" un ar dāvanām izrotātu gultu, radot siltu un svinīgu dienas sākumu. 
  • Latvija – pie mums dzimšanas dienas svinībās bieži vien tiek dziedātas tradicionālās latviešu dzimšanas dienas dziesmas un kopīgi ar ģimeni un draugiem ieturēta maltīte.

 

Šīs tradīcijas – no Meksikas dzīvīgajām ielām līdz Latvijas rāmajam skaistumam – uzsver kopīgu cilvēcisko pieredzi, svinot dzīves pavērsienus veidā, kas atspoguļo pasaules kultūru unikālo atšķirību.

 

davanas dzimsanas diena

 

Tradīcijas korporatīvajā vidē

Daudzās darbavietās dzimšanas dienas svinēšana rada īpašu prieku. Kolēģi bieži vien rotā dzimšanas dienas svinētāja rakstāmgaldu ar baloniem, konfektēm un zīmītēm, kas liek viņiem justies īpašiem. 

 

Vietām tiek rīkotas arī jautras komandas pusdienas vai izbraukumi, kas visiem sniedz iespēju atpūsties un satuvināties. Sanāksmju laikā var būt pauze, lai uzmundrinātu tos, kam ir dzimšanas diena, iespējams, ar nelielu dāvaniņu vai apsveikuma e-pasta vēstuli, lai visi varētu to redzēt.

 

Turklāt dažās vietās tagad tiek piešķirtas arī brīvdienas brīvprātīgajam darbam, ļaujot dzimšanas dienas svinētājiem darīt labus darbus savā īpašajā dienā. Viss ir atkarīgs no tā, lai dzimšanas dienas darbā būtu neaizmirstamas un nozīmīgas. Lūk, šādi trendi ir parādījušies pasaulē, dzimšanas dienas svinot arī darba vietā.

 

Vairāk par šo var izlasīt mūsu rakstā Darba kolēģu sveikšanas tradīcijas, kur apskatījām dažādus jautājumus šajā jomā.

 

dzimsanas dienas davanas

 

Populārākās dzimšanas dienas dāvanas

Lai atrastu īsto dzimšanas dienas dāvanu, ir svarīgi iemūžināt dzimšanas dienas jubilāra personības būtību. Piemēram, personalizētās dāvanu kartes izceļas ar savu elastīgumu, ļaujot dzimšanas dienas svinētājam ļauties savām iecienītākajām aktivitātēm vai iepirkties tur, kur pašam gribās. Apvienojot to ar piedzīvojumiem bagātu dāvanu, piemēram, koncerta biļeti vai SPA dienu, var radīt neaizmirstamas atmiņas, pārvēršot šo dienu par kaut ko patiesi īpašu.

 

Tiem, kam patīk taustāmas dāvanas, īpaši iecienīti ir tehniskie gadžeti, grāmatas vai dāvanu komplekti. Šīs ir praktisku dāvanu izvēles, kas piedāvā dažādas iespējas, kas apmierina dažādas intereses. 

 

Tikmēr, piemēram, videi draudzīgas dāvanas ir vēl viena populāra izvēle pēdējo gadu laikā. Piemēram, atkārtoti lietojami priekšmeti kā ūdens pudeles vai bioloģiski produkti, apliecina rūpes ne tikai par saņēmēju, bet arī par mūsu skaisto planētu. 

 

dzimsanas dienas davanas

 

Dzimšanas dienas kūkas un svecītes – kā aizsākās?

Tradīcija dzimšanas dienā ēst kūku un pūst svecītes ir salds veids, kā nosvinēt vēl vienu dzīves gadu. 

 

Torte simbolizē dzīves prieku un saldumu, bet sveces – vēl viena gada gaismu. Tiek uzskatīts, ka svecīšu aizpūšana pēc vēlmju izteikšanas nosūta jūsu vēlmes Visumam, tādējādi palielinot to piepildīšanās iespēju. 

 

Tas ir cerību un svētku brīdis, kas tiek svinēts kopā ar tuviniekiem, atzīmējot laika ritējumu ar saldumu un gaismu.

 

Lai izdodas sarīkot foršu dzimšanas dienas ballīti!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Dāvanu idejas un padomi

Dāvanu karšu etiķete – padomi dāvanu kartes iegādē un pasniegšanā

Šajā rakstā apskatīsim, kas ir galvenie dāvanu karšu etiķetes rādītāji, kā arī ...

Lasīt tālāk

Kādas ir populārākās dāvanas Ziemassvētkos?

Šobrīd modē ir dažādu piedzīvojumu un sajūtu dāvināšana. Tas nozīmē, ja šogad esi ...

Lasīt tālāk

Ziemassvētku novēlējumi un dāvanas biznesa partneriem

Dāvanu karte var kalpot par lielisku apsveikuma kartīti svētkos ar pievienoto vērtību. ...

Lasīt tālāk

Lai nodrošinātu vislabāko fromme.lv lietošanas pieredzi, šajā tīmekļa vietnē izmantojam sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Uzzināt vairāk.

Sapratu