Ko dāvināt, un ko nedāvināt kolēģim svētkos

01.11.2019
Dāvanas kolēģiem
 

Šajā rakstā apkopoti ieteikumi, ko uzdāvināt kolēģiem dažādās sveikšanas un apbalvošanas situācijās. Dāvanu idejas apkopotas domājot par to, kādu vēstījumu dāvinātājs vēlas nodot dāvanas saņēmējam. Uzskatām, ka dāvanas pasniegšanas veids un stāsts ir tikpat svarīgs kā pati dāvana.

Lai atrastu vislabāko dāvanu kolēģim, bet izvairītos no neērtām situācijām, esam apkopojuši arī ieteikumus, ko nevajadzētu dāvināt.

 

Kādos gadījumos meklē dāvanas kolēģiem 

Ir daudz dažādi gadījumi, kad kolēģus sveic gan citi kolēģi, gan uzņēmuma vadība. Katrai situācijai ir piemērotas citas dāvanas. Visbiežāk dāvanas tiek meklētas, lai sveiktu kolēģus dzimšanas dienā. Ir uzņēmumi, kas reizi gadā Ziemassvētkos sveic savus darbiniekus. Itin bieži tiek pasniegta dāvana kolēģim aizejot no darba - kā atvadu dāvana vai kā pateicība par labi padarītu darbu.

Runājot par pateicību, jāpiemin, ka daudzi cilvēki arī ikdienā vēlas viens otram pateikties ar kādu mazu un jauku dāvanu. Biežāk gan tā arī paliek vien par vēlmi un labu gribu. Tad, kad pienāk kolēģa dzimšanas diena, tad cenšas visas labās emocijas salikt šai vienā dāvanā.

Lai vai kāds būtu dāvināšanas iemesls, galvenais ir dāvanas vēstījums. Tā ir vērtība, ko dāvinātājs vēlas sniegt dāvanas saņēmējam. No tā tad arī var sākt piemērotākās dāvanas meklēšanu, piemēram, “Uzdāvināt ko oriģinālu”, “Sniegt lielisku atpūtu no darba” vai “Sagādāt pārsteigumu”.

Dažādus iespējamos vēstījumus ar jau konkrētām dāvanu idejām esam apkopojuši tālāk rakstā. Bet, lai domātu par piemērotāko dāvanu, vispirms ir labi ņemt vērā, kādas dāvanas labāk nedāvināt kolēģiem.

Ja vēlies uzreiz skatīt dāvanu idejas, dodies uz sadaļu Ko dāvināt kolēģim.

 

Dāvanas, ko labāk nedāvināt

Dāvana kolēģim Gorilla

Katrs darba kolektīvs ir atšķirīgs un arī attiecības starp darba kolēģiem ir atšķirīgas. Neskatoties uz to, ka ar kolēģiem kopā tiek pavadīta būtiska daļa no ikdienas, tie tomēr nav labākie draugi vai ģimene.

 

Divdomīgās dāvanas labāk dāvini draugiem

Ar mērķi uzdāvināt oriģinālu un neikdienišķu dāvanu var atrast interesantas dāvanu idejas. Taču tās var būt daudznozīmīgas. Vienmēr atceries, ka visi nav tādi kā tu. Katram ir sava dzīves pieredze, pārliecība un jūtīgie jautājumi, ko ikdienā ar kolēģiem iespējams neapspriež. Tāpēc dāvanas ar melno humoru, reliģiozu, etnisku vai rasistisku pieskaņu labāk dāvini draugiem, kuru humora izjūtu un dzīves vērtības pārzini.

 

Pārlieku sirsnīgās dāvanas dāvini ģimenei

Ļoti bieži galvenie dāvanu meklētāji darba kolektīvos ir vissirsnīgākie un draudzīgākie cilvēki. Viņiem dāvanu meklēšana labi padodas un tiešām patīk. Tāpat ir, iespējams arī tev, kas lasa šo rakstu. Taču ir jāatceras, ka ne visiem patīk dāvanas, kas ir pārlieku sirsnīgas. Īpaši tiem, kas ietur distanci starp savu privāto dzīvi un darba attiecībām. 

 

Dāvanas, kas var būt aizskarošas

Šis ir standarts, taču noder lieku reizi atgādināt. Ir dāvanas, ko kāds var dāvināt ar vislabāko gribu un vistīrāko pārliecību. Šķiet, ka šī būs dāvana, kas palīdzēs cilvēkam uzlabot viņa dzīvi un ikdienu. Taču realitātē dāvanas saņēmējs uztvers to kā aizvainojumu.

Piemēram, izglītojošas un uz attīstību vērstas grāmatas var likt saprast, ka cilvēkam kaut kas nav labi un viņam vajag attīstīties. Dāvanas, kas saistītas ar personas izskatu, var likt viņam saprast, ka viņš neizskatās labi. Protams, šādas dāvanas var būt arī ļoti labas, bet tad tās ir jāpasniedz ar konkrētu stāstu. Izskaidro, kāpēc tieši šāda dāvana ir izvēlēta.

 

Specifiskās dāvanas dāvini tiem, kurus pazīsti labi

Ja zini, kas kolēģim konkrētajā dzīves posmā ir vajadzīgs, tas varētu būt labs virziens labas un noderīgas dāvanas izvēlei. Piemēram, zini personas hobiju vai to, ka viņš šobrīd iekārto jaunu dzīves vietu. Pastāv riski, kas slēpjas atbildēs uz šiem jautājumiem: “Vai viņam tas jau ir?”, “Vai kolēģim tas patiks?”, “Vai kolēģis šo dāvanu uzskatīs par vērtīgu?".

Risinājums ir nopirkt dāvanu karti konkrētā veikalā, kur tirgo konkrētam mērķim paredzētās lietas vai arī pajautāt atbildes uz pieminētajiem jautājumiem kādam kolēģa draugam vai ģimenes loceklim.

 

Dāvanas, kurās var just vienaldzību

Attiecības starp kolēģiem ir ļoti svarīgas ikdienas darba komunikācijā. Izvēloties dāvanu jābūt piesardzīgiem un uzmanīgiem attiecībā uz to, lai kolēģim nepaliek sajūta, ka dāvana ir atpirkšanās. Dāvināšana un sveikšana ir notikums, kuram jānes pozitīvas emocijas, taču šādā veidā var notikt otrādi. To noteikti nevajadzētu pieļaut.

Atpirkšanās sajūta bieži notiek, ja visiem kolēģiem dāvina vienādas dāvanas, piemēram, standartizētas dāvanu kartes. Jāatceras, ka arī dāvanu karti var uzdāvināt personiski un ar individuālu pieeju, kas būtiski maina dāvanas saņemšanas emocijas.

 

Dāvanu karte restorānā

 

Ko dāvināt kolēģim

Dāvanu idejas, ko uzdāvināt kolēģiem esam apkopojuši pa dāvanas vēstījumiem - sajūtu kopumu, ko dāvinātājs grib sniegt dāvanas saņēmējam un kā dāvanas saņēmējs šo dāvanu novērtēs un izmantos.

Dāvanas esam izvēlējušies cenu diapazonā no 20 EUR līdz 70 EUR, kas pēc mūsu veiktā pētījuma rezultātiem ir dzimšanas dienas dāvana 90% no aptaujātajiem 180 uzņēmumiem. Vairāk par pētījumu rezultātiem lasi rakstā Kolēģu sveikšanas tradīcijas Latvijā.

 

Praktiskas un noderīgas dāvanas

Dāvana hobijam

 

Darba kolēģu vidū praktiskas un noderīgas dāvanas varētu tikt augstu novērtētas. Dāvanu karte specifiskā veikalā ir praktiska un noderīga dāvana. Dāvanu karte ir laba dāvana, ja zināt kolēģa hobiju, bet neviens no jums nav eksperts tajā. Dāvanu kartes saņēmējam dod iespēju izvēlēties tieši to, ko viņš vēlas, un to, kas viņam ir nepieciešams. Ja dāvanu kartei pievieno personisku sveicienu, tad tiek nodrošināta arī individuālā pieeja. Tiek izrādītas rūpes par to, lai dāvana kolēģim patiktu.

Sarakstā vairākas praktiskas dāvanu kartes, kas varētu būt laba dāvana:

 

Atpūta pēc labi padarīta darba

Wellness Oasis

 

Kolēģa sveikšana ir kā novērtējums par to, ko viņš dara un cik labi paveic savu darbu. Uzdāvināt atpūtu ir kā novērtēt viņa ieguldījumu un novēlēt labi atpūsties. Šāda dāvana uzsver arī to, cik svarīgi ir saglabāt privātās dzīves un darba sabalansētību (Work–life balance).

Atpūtas piedāvājumi, kas ļaus izbaudīt mirkli relaksējošas atpūtas un uzkrāt spēkus jauniem sasniegumiem:

 

Izvēdināt galvu ar kādu piedzīvojumu

 

Ikdienas darba rutīnā nereti uzkrājas nogurums, kas visas dienas iekrāso līdzīgos toņos. Šādos gadījumos iesakām sveikšanu izmantot tā, lai uzdāvinātu ko iedvesmojošu un aizraujošu. Tas ir veids kā iegūt enerģijas lādiņu, kas atbrīvo no ikdienas spriedzes ir izbaudīt kādu piedzīvojumu.

Sarakstā uzskaitīti piedzīvojumi sākot no mazliet ekstrēmākiem un beidzot ar rāmākiem, bet tie visi paliks labā atmiņā:

 

Iespēja izbaudīt vai iemācīties ko jaunu

 

Darba kolēģi ir tie, kas viens otru atbalsta, iedrošina un motivē. Tiem, kam profesionālā karjera nozīmē daudz, novērtēs dāvanu, kas paver jaunas iespējas. Dāvini dāvanas, kas atver durvis uz ko jaunu un ļauj domāt plašāk. Šādas dāvanas ir piemērotas arī tiem, kam patīk izcelties ar sasniegumiem vai piedzīvojumiem.

Dāvanas, kas ļauj izbaudīt un iemācīties ko jaunu vai piespiež izkāpt no komforta zonas:

Universālā FromMe dāvanu karte

FromMe karte

 

FromMe dāvanu karte ir Latvijas tirgū unikāla dāvanu karte, ko var izmantot pie 40 populārākajiem FromMe partneriem visā Latvijā. To klāstā ir zināmi veikali, restorāni, atpūtas un veselības iestādes. Dāvanu kartes saņēmējs pats var izvēlēties, kā to izmantot - atpūsties, nopirkt ko praktisku vai izmēģināt ko jaunu (uzņēmumu saraksts zemāk). FromMe dāvanu karte ir dāvana, kas noteikti tiks izmantota un iepriecinās.

 

Iemesli, kāpēc FromMe karte ir unikāla:

  • Plašākais izmantošanas iespēju klāsts visā Latvijā.
  • Personalizējama ar sveiciena tekstu.
  • Ātrā un ērta iegāde internetā.

 

FromMe komanda rūpējas par to, lai dāvanu karte nebūtu tikai papīrīts, ko var samainīt pret kādu preci vai pakalpojumu. Esam sagatavojuši dažādus veidus, lai dāvanu karte tiktu saņemta ar prieku vai pat pārsteigumu. Vairāk par šo varat uzzināt lasot rakstā Kā personalizēt dāvanu karti vai sazināties ar mums rakstot uz klienti@fromme.lv. 2019.gada Ziemassvētkiem mums ir sagatavots īpašs dāvanu karšu pasniegšanas veids.

 

Uzņēmumi, kur izmantot FromMe karti

FromMe TOP partneri

 

Pētījumā par kolēģu apsveikšanas tradīcijām esam apkopojuši galvenos izaicinājumus, ar kuriem saskaras dāvanu meklētāji. 26% gadījumu kā galvenais izaicinājums tiek minēts tas, ka nezin ko dāvināt, jo gana labi nepazīst kolēģi. Šajā gadījumā der vienošanās, ka visiem kolēģiem tiek dāvinātas vienādas dāvanas. Šis ir piemērots gadījums, kad kolēģiem tiek dāvināta universālo FromMe dāvanu karte.

Idejas un ieteikumus, kā izvēlēties konkrētu piedāvājumu, ja nezināt, kas kolēģim patīk, atradīsiet mūsu rakstā Dāvanas kolēģiem - kā atrast labāko?

 

Sekojiet mums Linkedin un Facebook, un uzzināsiet jaunākās aktualitātes un tendences par kolēģu sveikšanu.

 

Zemāk esam pievienojuši vairākas saites uz dāvanu izlasēm, kurās atradīsi daudz citas dāvanu idejas, kas varētu būt noderīgas meklējot dāvanu idejas kolēģiem. 

 

 

 

Lai nodrošinātu vislabāko fromme.lv lietošanas pieredzi, šajā tīmekļa vietnē izmantojam sīkdatnes (angļu val. "cookies"). Uzzināt vairāk.

Sapratu